Във връзка с изпълнението на Дейност 6 по Проект „НАСЪРЧАВАНЕ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛИЗАЦИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ”, договор №BG-161-PO003-4.2.01-0001-C0001 за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Приоритетна ос 4 „Укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика” на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, по който ИАНМСП е институционален бенефициент, Ви информираме, че Агенцията организира участието на български фирми в Международната специализирана изложба за хранително-вкусова промишленост ANUGA 2015, която ще се проведе в периода 10.10-14.10.2015 г., гр. Кьолн, Германия.
Международната изложба ANUGA се провежда веднъж на две години от 1924 г и е най-голямaтa специализирана проява в Европа през 2015 г. в областта на хранително-вкусовата промишленост. През 2013 г., на обща изложбена площ от 262 000 кв.м., са взели участие 6 627 фирми, като посетителите са били 154 642.
Основните представени сектори в изложбата са разделени в различни палати на изложбения комплекс, както следва:
- Деликатесни храни (Anuga Fine Food);
- Напитки (Anuga Drinks);
- Месо и месни продукти (Anuga Meat);
- Замразени храни (Anuga Frozen Food);
- Пресни и охладени храни (Anuga Chilled & Fresh Food);
- Млечни продукти (Anuga Dairy);
- Тестени изделия и топли напитки (Anuga Bread & Bakery, Hot Beverages);
- Биохрани (Anuga Organic);
- Технологии за продажби на дребно (Anuga RetailTec);
- Услуги в областта на ХВП (Anuga FoodService);
ИАНМСП организира национални щандове на Международната специализирана изложба за хранително-вкусова промишленост ANUGA (10.10-14.10.2015 г., гр. Кьолн, Германия) в палата ANUGA FINE FOOD и палата АNUGA ORGANIC, при следните условия:
Агенцията поема разходите за:
- Наемане на изложбена площ;
- Проектиране и изграждане на изложбен щанд;
- Наемане на оборудване и обзавеждане;
- Регистрация на изложителите;
- Включване на изложителите в официалния каталог (стандартен формат/основен пакет);
- Рекламиране на участието.
Фирмите, участници в Международната специализирана изложба за хранително-вкусова промишленост ANUGA 2015, следва да поемат всички други разходи, както следва:
- Транспорт и обработката на експонати и други изложбени компоненти;
- Командироване и пребиваване на представител/и от предприятието (виза, пътни, дневни и квартирни);
- Заявени допълнителни услуги, извън изброените в Раздел II, т.2 от Общите условия за участие;
- Застраховка на експонатите по време на транспортирането им и провеждането на изложбата/ панаира;
- Застраховка на представителите на предприятието.
Участието в международни панаири/специализирани изложби на българските предприятия представлява минимална помощ по смисъла на Регламент (EС) №1407/2013 на комисията от 18 декември 2013 година относно прилагането на члeнове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis. Информация за предоставените минимални помощи може да получите на http://minimis.minfin.bg/ReportBulstat.aspx.
Кандидатстването за участие в организирани от агенцията международни специализирани изложби/панаири се извършва чрез подаване на следните документи за допустимост, посочени в Общите условията за участие в международни панаири/специализирани изложби, организирани от ИАНМСП:
- Заявка/договор за участие в 2 оригинала (по образец), подписана и подпечатана от представляващия предприятието или изрично упълномощено от него лице с представено копие на нотариално заверено пълномощно;
- Декларация за получените минимални помощи за предходните две данъчни години и за текущата данъчна година (по образец и в оригинал), подписана и подпечатана от представляващия предприятието;
- Декларация за получените държавни помощи и за нефинансиране от други източници (по образец и в оригинал), подписана и подпечатана от представляващия предприятието;
- Декларация за обстоятелствата по чл. 3 и чл. 4 от ЗМСП (по образец и в оригинал). Когато предприятието е свързано и/или предприятие партньор, към декларацията се представя и справка (по образец и в оригинал) за обобщените параметри на предприятието. Справката следва да съдържа информация за всяко от свързаните предприятия и/или предприятие партньор; (Указания за попълване на Декларацията)
- Удостоверение по чл.87, ал.6 от ДОПК за липса/наличие на публични задължения по чл. 162, ал. 2, т. 1 от ДОПК към държавата (валидност до 6 месеца) – оригинал или заверено копие с текст „Вярно с оригинала”, подпис и печат, което да е валидно към датата на подаване на документите за кандидатстване.
Моля да се запознаете с:
- Общи условия за участие в международни панаири/специализирани изложби, организирани от ИАНМСП;
- Правила за поведение при участие на представители на български предприятия в промоционални прояви, организирани от ИАНМСП;
- Изисквания за публичност и визуализация.
Всички фирми, кандидатстващи за участие на националния щанд в палата Биохрани (Anuga Organic) трябва да притежават и представят копие от Сертификат Био (EU Organic Regulation) за всички органични продукти, които ще представят на изложбата, или са акредитирани/сертифицирани по стандартите на IFOAM (International Federation of Organic Agriculture Movements). Притежанието на сертификатите е задължително изискване на организаторите за допустимост.
След одобрение на предприятието за участие в международната специализирана изложба/панаир, Заявката-договор се подписва от страна на ИАНМСП.
За допълнителна информация може да се обръщате към г-жа Камелия Гашевска, главен експерт в отдел „Развитие на експортния потенциал”, ИАНМСП, тел. 02 940 7989, e-mail: k.gashevska@sme.government.bg
При интерес за участие в Международната специализирана изложба за хранително-вкусова промишленост ANUGA 2015 (10.10-14.10.2015 г., гр. Кьолн, Германия), в срок до 20.04.2015 г., предприятието може да подаде изискуемите документи по начините описани в Общите условията за участие в международни панаири/специализирани изложби, организирани от ИАНМСП.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007 – 2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз или Министерство на икономиката