Въпрос № 1-110 Във връзка с чл. 17, ал. 2 на ПУСНИФ имаме следните въпроси: Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ допустим партньор ли е по научно-изследователски проект? Съгласно чл. 16 от Закона за обществените библиотеки, националната библиотека: „Чл. 16. (1) Националната библиотека извършва: реставрация и консервация на български, славянски, ориенталски и други чуждоезични ръкописи, архивни документи, редки, ценни и старопечатни издания, които са културни ценности национално богатство; научни и научно-приложни изследвания в областта на библиотекознанието, библиографознанието, книгознанието, архивистиката, реставрацията и консервацията на книжни материали и издава научна и научно-приложна литература. (2) Дейностите по ал. 1, т. 1 се извършват при условията и по реда на Закона за културното наследство.“ 2. В случай, че Националната библиотека е допустим кандидат как се изчислява допустимият интензитет на финансовата помощ? Прилагат ли се правилата описани в чл. 23 на ПУСНИФ, т.е. Националната библиотека се разглежда като предприятие и се приравнява към такова със съответен статут (малко, средно, голямо) или се прилага друг принцип?– с вх. 94-00-298/05.10.2016 г.

Във връзка с чл. 17, ал. 2 на ПУСНИФ имаме следните въпроси:

  1. Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ допустим партньор ли е по научно-изследователски проект?

Съгласно чл. 16 от Закона за обществените библиотеки, националната библиотека:

„Чл. 16. (1) Националната библиотека извършва:

  1. реставрация и консервация на български, славянски, ориенталски и други чуждоезични ръкописи, архивни документи, редки, ценни и старопечатни издания, които са културни ценности национално богатство;
  2. научни и научно-приложни изследвания в областта на библиотекознанието, библиографознанието, книгознанието, архивистиката, реставрацията и консервацията на книжни материали и издава научна и научно-приложна литература.

(2) Дейностите по ал. 1, т. 1 се извършват при условията и по реда на Закона за културното наследство.“

          2. В случай, че Националната библиотека е допустим кандидат как се изчислява допустимият интензитет на финансовата помощ?

Прилагат ли се правилата описани в чл. 23 на ПУСНИФ, т.е. Националната библиотека се разглежда като предприятие и се приравнява към такова със съответен статут (малко, средно, голямо) или се прилага друг принцип?

 

  Отговор на въпрос 1 и въпрос 2:

Съгласно чл. 17 ал.2 от ПУСНИФ-2016 г. допустим партньор за изпълнение на проект по схемата може да бъде предприятие – търговец по смисъла на Търговския закон или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейския съюз и/или организация за научни изследвания и разпространение на знания от държава-членка на Европейския съюз. Организацията за научни изследвания и разпространение на знания следва да има статут на юридическо лице. Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ няма статут на предприятие-търговец, следователно не е допустимо да участва в проект като партньор, който има статут на предприятие. Ако Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ отговаря на условията за организацията за научни изследвания и разпространение на знания, разписани в т.1 от §1. „Термини и определения“ на ДР на ПУСНИФ-2016 г., то ще е допустим партньор в проект по НИФ. Съгласно чл.23 от ПУСНИФ-2016 г. „Интензитетът на помощ, изчислен на основата на допустимите разходи по проекта за всеки участник /включително и за организацията за научни изследвания и разпространение на знания/   не може да надхвърля  50% от допустимите разходи за индустриални научни изследвания и  25% от допустимите разходи за експериментално развитие.“ Интензитетът на помощта за индустриални научни изследвания и експериментално развитие могат да бъдат увеличени с 15%, ако е изпълнено изискването на чл. 23, ал.2, буква в.1.2. от ПУСНИФ-2016 г.

 




Страницата е редактирана последно на: 19.10.2016




Expo2025 Osaka
Matchmaking b2b connect
BG Industry Map
SME Webinars
NIF
Exporthub.bg
opic.bg
bulgariancp.bg
evroto.bg



Сигнали за корупция и конфликт на интереси


Следвайте ни:

facebook linkedin youtube