На 26 април 2017 г., в Гранд хотел София, заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов откри българо-корейски бизнес форум. Той очерта сферите на бъдещето сътрудничество между България и Южна Корея. България може да предложи на корейския пазар висококачествени и утвърдени на световните пазари продукти, към които неведнъж корейски компании са проявявали интерес. Като такива той посочи етеричните масла и продукти от роза, фармацевтичните и козметични продукти, хранителните продукти – органични храни и напитки като българско вино, месо, зърно и зърнени храни, пчелен мед, тютюн, както и софтуерни продукти, електротехническа продукция и медицинско оборудване.
„Вярвам, че все повече корейски компании ще се възползват от предимствата на България като дестинация за бизнес и инвестиции. Като член на Европейския съюз, страната ни предоставя безпрепятствен и безмитен достъп до пазара на ЕС“, каза още зам.-министър Борисов.
От своя страна г-н Мьонг-Джин Шин, председател и главен изпълнителен директор на KOIMA посочи, че организацията има 8500 членове, а с организирането на бизнес форума в България организацията започва активна дейност в страната ни, от която той очаква реални резултати много скоро. По думите му организацията и нейните членове ще търсят в България съвместни бизнес възможности и зони на сътрудничество в различни сектори.
Участие на форума взеха над 70 представители на българския и корейския бизнес. Форумът е организиран от Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия /ИАНМСП/, Южно Корейската асоциация на вносителите /KOIMA/ и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/. Корейската асоциация на вносителите е организация с 44-годишна история и е с важна роля за развитието на корейската икономика чрез насърчаване на вноса от други държави и организиране на срещи между бизнес компании със сходни интереси от Южна Корея и останалия свят. В рамките на форума, заместник изпълнителният директор на ИАНМСП Никола Стоянов подписа Меморандум за сътрудничество между Агенцията и KOIMA.
Страните по Меморандума се съгласиха да си сътрудничат в дейности, насочени към стимулиране на търговските връзки и стообмена между двете държави.
В изпълнение на този Меморандум се предвиждат следните дейности:
- Провеждане на съвместни инициативи, свързани с насърчаване на МСП;
- Подпомагане участието на фирмите в специализирани конференции, бизнес форуми и семинари;
- Обмен на икономическа и бизнес информация, експертиза, опит и добри практики;
- Осъществяване на проучвания, анализи и изследвания от взаимен интерес;
- Организиране на бизнес мисии и събития между бизнес партньори;
- Подкрепа за вече съществуващи инициативи на двете страни.
Основната цел на подписания Меморандум е подкрепа за българските предприятия, развитие на техния иновативен и експортен потенциал и подобряване на конкурентоспособността им.