Въпрос № 1-3 1. Задължително ли е в едно проектно предложение да са включени дейности/задачи и от двете категории: Индустриални научни изследвания и Експериментално развитие? С други думи – в едно проектно предложение, допустимо ли е да са включени дейности/задачи само от една категория – само от ИНИ, или само от ЕР? 2. Допустимо ли е едно проектно предложение да съдържа дейности свързани с изработване на опитен образец/прототип, за който има подадена заявка за патент към момента на кандидатстването (или има съществуващ патент) ? Дейностите по изработване на опитен образец/прототип, следва ли да се определят като Експериментално развитие? 3. В рамките на настоящата сесия, допустимо ли е предоставянето на авансово плащане за изпълнение на конкретен етап от проекта? 4. В кои случаи се изисква банкова гаранция? Ако не е заявено авансово плащане, необходимо ли е представянето на банкова гаранция? 5. Може ли микропредприятие да участва самостоятелно? 6. Партньорството задължително ли е? – вх. № 92-00-144/09.07.2019 г.

  1. Съгласно Чл. 25, ал. 1 от ПУСНИФ – 2019 – Допустимите разходи са разходи по дейности за „индустриални научни изследвания” и „експериментално развитие”. Не могат да се планират разходи само за „индустриални научни изследвания”.
  2. Фондът насърчава разработването на иновации по научноизследователски и развойни проекти, като финансира иновации, които не достигат до готов пазарен продукт, като за целите му „иновацията“ е нов продукт/услуга или технология или значително подобрен продукт, услуга или технология, които биха създали пазарни предимства и повишили конкурентоспособността на предприятията. Полезният модел предполага вече разработена иновация, а Фонда финансира самия процес на разработване на иновацията.
  1. Условията за предоставяне на авансово плащане за изпълнението на конкретен етап от проекта са разписани в чл. 68 от ПУСНИФ – 2019 г.
  2. Условията за представяне на банкова гаранция са разписани в чл. 68 от ПУСНИФ – 2019 г. и в проекта на договор, публикуван на официалната страница на ИАНМСП.
  3. Допустим кандидат за финансиране по конкурсна сесия на НИФ по схемата е предприятие – регистриран в България търговец по смисъла на Търговския закон или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейския съюз.
  4. Не е задължително кандидатстването с партньор/и.



Страницата е редактирана последно на: 12.07.2019




Expo2025 Osaka
Matchmaking b2b connect
BG Industry Map
SME Webinars
NIF
Exporthub.bg
opic.bg
bulgariancp.bg
evroto.bg



Сигнали за корупция и конфликт на интереси


Следвайте ни:

facebook linkedin youtube