Отговор:
По първи въпрос:
Не, няма изискване да е предоставен от лицензирана финансова институция. За закупуване по проект, финансиран по схемата, трябва да се планират за закупуване единствено нови, неупотребявани ДМА и ДНА. / Чл. 31, ал.10/
Съгласно чл. 31, ал. 15 от ПУСНИФ 2020 бенефициерът може да придобие собствеността върху планирани в бюджета дълготрайни материални и нематериални активи чрез покупка или чрез договор за финансов лизинг. Разходите за наем/оперативен лизинг на активи, инструменти и оборудване не са допустими за финансиране по схемата. Придобиването на дълготрайни активи, при условията на договор за финансов лизинг е допустимо само с прехвърляне на собствеността върху активите с изтичането на договора за лизинг, но не по-късно от приключване на последния етап от изпълнението на проекта. Допустими разходи, извършени във връзка с лизингови операции, са единствено лизинговите вноски за всеки етап от изпълнение на проекта, които са дължими и платени в рамките на същия етап, до приключване на последния етап от изпълнение на проекта.
По втори въпрос:
Чл. 31, ал. 9 Разходите за дълготрайни материални (ДМА) и нематериални активи (ДНА), планирани в бюджета на проекта, включват само разходите за начислените амортизационни отчисления за закупените ДМА и ДНА съгласно определените в Закона за корпоративното подоходно облагане годишни амортизационни норми. Допустимият дял на планираните разходи за амортизационни отчисления в бюджетно перо „Разходи за инструменти и оборудване” на всеки участник поотделно не може да надвишава 50 % от общите планирани разходи в бюджета на съответния участник.
По трети въпрос:
Чл. 34. (1) т. 1 подточка 1.1 буква /в/ доколко резултатите от проекта могат да доведат до постигане на ново и значимо научно или технологично постижение (включително такова, водещо до придобиване на патент – необходимо е да се представят доказателства, които биха били достатъчно основание за оценката по този критерий).