Отговор:
На въпрос 1 и 2
Съгласно § 1. т. 20 от Допълнителни разпоредби на Правилата за управление на средствата на Националния иновационен фонд – 2020 „Стартиращо предприятие“ е кандидат/координатор/партньор, който има по-малко от три приключени финансови години към крайната дата за подаване на проектни предложения.
От определението следва, че стартиращото предприятие може да участва, като самостоятелен кандидат, като координатор на проект с партньори и като партньор по проект с друг координатор.
За да бъде допустимо проектното предложение на стартиращото предприятие – самостоятелен кандидат трябва да покрива критериите за „иновативност“ и „икономическа перспективност“, съгласно изискванията на ПУСНИФ – 2020 г.
Вашата фирма осъществява дейност в сферата на креативните индустрии. Съгласно чл. 20, ал.1, т.4 на ПУСНИФ – 2020 г. тематичната област „нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ е допустима за финансиране от НИФ.
На въпрос 3 Броя на фазите и тяхната продължителност се определя от Кандидата, в зависимост от общата идея и продължителност на проекта.
На въпрос 4 Съгласно чл. 31, ал. 6 от ПУСНИФ 2020г. разходите за спомагателен персонал се планират като обща сума, поотделно в бюджетно перо ИНИ/технологични нива на готовност от TRL 3 до TRL 5 и бюджетно перо ЕР/технологични нива на готовност от TRL 6 до TRL 7, чиято максимална стойност може да бъде до 25% от основните разходи за персонал. Спомагателният персонал включва помощен персонал, който ще извършва помощни дейности по проекта. Тук се планират разходи за труд на счетоводител, юрист и други, които подпомагат и са свързани с изпълнението на проекта. В общата сума за спомагателен персонал се планират разходите за персонал, който ще извършва помощни дейности, с включени осигуровки за сметка на осигурителя. Разходите за спомагателен персонал се отчитат по отделни лица, длъжности, брой работни дни, възнаграждение и осигуровки за сметка на осигурителя. За спомагателен персонал няма определена дневна ставка, отчитането се извършва на база фактическа дневна ставка по трудово възнаграждение.
На въпрос 5 Сключването на граждански договор с физическо лице за възлагане на външна услуга е възможно, при изпълнени изискванията на чл. 76 ал.1, ал.2 и ал.3 от ПУСНИФ – 2020г., както следва :
– ал.1 – Разходи за външни услуги са разходи, направени при възлагане на отделни дейности на външен за бенефициера (координатора, партньора/рите) по проекта изпълнител, които могат да бъдат разходи по договори за възлагане на научни изследвания, на принципа на сделката между несвързани лица използвани изключително за проекта;
-ал.2 – Разходите за външни услуги се договарят с физически лица или юридически лица
по реда на Закона за задълженията и договорите или Търговския закон.
-ал.3 – Не се признават за допустими разходи по НИФ, отчетени разходи по договори за
изработка с последващо придобиване на активи.