Развитие на информационните технологиите и научно-развойната дейност в Република Корея и преглед на най-големите конгломерати в страната

В ИАНМСП пристигна информация от СТИВ Сеул – Илия Деков относно технологизацията в Република Корея.

1.Eрата на “технологизацията” в Република Корея: факти и цифри

Република Корея несъмнено притежава една от най-динамичните икономики в света. След като е осъществила успешна индустриализация, сега страната e изправена пред предизвикателства в областта на науката и технологиите. Тя се стреми да развива своята икономика в условията на международната конкуренция в постоянно променящ се спектър от индустрии в различни етапи на развитие.

Информационните технологии и биотехнологиите се превърнаха в основните двигатели на технологичното развитие. Само за няколко години корейското правителство удвои отпусканите средства за фундаментални научни изследвания, което доведе до портфолио за научноизследователска и развойна дейност (НИРД) в Корея, съизмеримо с това на най-развитите държави по света.

Графиката по-долу (графика 1) показва последователността на растежа на пазара на ИКТ в Република Корея, макар и с ясно изразено забавяне по време на Ковид пандемията. Графиката илюстрира потенциала за инвестиции и нови технологии в страната, които се увеличават непрекъснато. През 2022 г. продажбите в сферата на информационните и комуникационни технологии достигат 5.2 трилиона вона.

Графика 1- Общи продажби в сферата на  ИКТ между 2016 и 2022 г.

Силните страни на националната иновационна екосистема на Корея са свързани с научноизследователската и развойна дейност в частния сектор, особено от няколко големи фирми като „Самсунг Електроникс“, която наскоро инвестира и в България.  Силата на частния сектор в Корея не означава непременно слаби публични дейности.

Графика 2– Годишен ръст на НИРД разходи  от 2000 г. насам (%)

Графика 3– Национален интензитет на НИРД Брутни инвестиции в НИРД като процент от БВП om 2000 г. насам (%)

Корейските правителствени разходи за научно-изследователска и развойна дейност (НИРД) далеч надхвърлят тези на страни, които са по-богати и развити от Корея, като Великобритания и Франция. С наследеното силно държавно управление в стратегическата научноизследователска и развойна дейност от годините, когато страната е била сред развиващите се страни, корейското правителство все още предпочита да прилага „Национални програми за развитие на НИРД, които са насочени главно към приложните технологии“.

През последните години (съгласно приложените по-горе графики 2 и 3), интензивността на научноизследователската и развойна дейност в Южна Корея не само се е увеличила значително, но и продължава да нараства с бързи темпове – около 5% годишно, като единствено Израел изпреварва Корея по този показател в световен мащаб.

Същевременно брутните инвестиции в НИРД надвишават 3.5% от общия БВП на страната, и по този показател страната заема челно място в света (преди Тайван, Япония, САЩ, Германия и т.н.).

Държавните разходи за научно-изследователска дейност надвишават 1.2% от БВП на страната и по този показател Корея също е сред водещите държави в света, заедно с Норвегия.

Разходите за фундаментални изследвания достигат 0.7% от общия БВП на страната, като по този показател страната е изпреварена единствено от Швейцария.

Всички тези показатели поставят Корея на едно от челните места в световните класации и обясняват нейният впечатляващ технологичен напредък.

През септември 2022 г. Министерството на науката, информационните и комуникационните технологии публикува новата „Пътна карта на цифровизацията на Корея“, в която се посочва новата стратегия в тази сфера и се заявява, че от 2023 г. инвестициите ще се съсредоточат върху сферата на научноизследователска и развойна дейност в областта на шестте основни иновативни цифрови технологии: изкуствен интелект, полупроводници, 5G и 6G комуникации, квант, метавселена и киберсигурност.

Комуникационните технологии също напредват с изключително бързи темпове. Доклад от края на 2022 г. разкрива, че мобилните технологии и интернет услугите се развиват много по-бързо, отколкото преди пандемията. Понастоящем достъп до интернет имат 99,96% от домакинствата, като 99.6% от трудоспособното население използва мобилни телефони

 

2. Най-големи конгломерати в Южна Корея

Южна Корея притежава високотехнологична, индустриализирана икономика, водена от електрониката, телекомуникациите, автомобилостроенето, химическата промишленост, корабостроенето и стоманодобивния сектор. Република Корея е най-големият производител на полупроводници. Освен това страната инвестира целенасочено във фармацевтичната си промишленост, за да бъде тя един от двигателите на бъдещето развитие. Силно диверсифицираните конгломерати – т.нар. “чебол” – като Samsung, LG, Hyundai и SK Group, все още са „основен двигател“ на южнокорейската икономика, включително в научноизследователската и развойна дейност. Водещите национални корпорации обикновено се развиват в нови и високотехнологични отрасли и диверсифицират дейността си. Освен че са основни играчи в телекомуникациите, те също така имат филиали в строителството и енергийния сектор.

 

Графика 4 – Най-големите компании в Южна Корея, класация за 2022 г.

Най-големите промишлени отрасли в Южна Корея са електрониката, полупроводниците, автомобилостроенето и телекомуникациите, корабостроене, химическа промишленост, и строителство. Корея е в челните редици на цифровизацията, основно предизвикателство за големия й производствен сектор е декарбонизацията и устойчивостта. Посочени по–горе (графика 4) ca представени основните компании, предимно свързани с ИТ или модерните технологии.

Графика 5 – Най-големите компании за полупроводници в света, 2022 г.

Графика 6Пазар на софтуер в Южна Корея, сравнение 2022-2025 г.

Южна Корея играе важна роля в световните вериги за доставка на полупроводници. Докато Европа и Япония играят ключова роля в производството на оборудване и химикали, необходими за производството на полупроводници. Рeпублика Корея е ключов краен производител на полупроводници, включително на някои от най-модерните чипове в света.  Двата най-големи южнокорейски производителя – Samsung Electronics (инвестирала вече и в България) и SK Hynix – имат 17 % от световния пазарен дял и са доминиращите производители на чипове за памет в световен мащаб (графика 5). Въз основа на данни от 2022 г. Samsung Electronics и SK Hynix имат приблизително 50 % от световния пазарен дял при флаш памет чиповете NAND (Not-AND Memory). В сегмента на DRAM (Dynamic Random Access Memory), двете фирми са още по-доминиращи, като им се падат близо 70% от световния пазар.

Общите приходи на софтуерния пазар възлизат на 10.6 млрд. долара през 2020 г., което представлява средногодишен темп на растеж (CAGR) от 2.3% между 2016 г. и 2021 г. През 2020 г. сегментът на приложенията за бизнес процеси беше най-доходоносният на пазара с общи приходи от 3.6 млрд. долара. През последните години ръстът се дължи главно на увеличеното използване на мобилни устройства и компютри сред фирмите и населението. Очакваният темп на растеж на пазара на софтуер в Южна Корея е 7.8%, като предвижданията са да достигне 15.5 млрд. щат. долара до 2025 г. (графика 6).

 

Източници:

지표서비스 | e-나라지표. https://www.index.go.kr/unity/potal/main/EachDtlPageDetail.do?idx_cd=1352.

Idem

HOURIHAN Matt & ZIMMERMANN, Alessandra, U.S. R&D and Innovation in a Global Context: 2022 Data Update, AAAS, 10.05.2022.

Press Releases과학기술정보통신부 >. https://www.msit.go.kr/eng/bbs/view.do?sCode=eng&mId=4&mPid=2&bbsSeqNo=42&nttSeqNo=742.

“Digital 2022: Global Overview Report”. DataReportal – Global Digital Insights, 2022, https://datareportal.com/reports/digital-2022-global-overview-report.

Economic Report 2022 REPUBLIC OF KOREA, Embassy of Switzerland in the Republic of Korea, 30.06.2022.

Doing Business in South Korea.

Doing Business in South Korea, Business Finland, BUSINESSFINLAND.FI, Embassy of Finland in Seoul, updated 27.04.2023.

Източник на изображението: “The Role of South Korea in the U.S. Semiconductor Supply Chain Strategy”. The National Bureau of Asian Research (NBR), https://www.nbr.org/publication/the-role-of-south-korea-in-the-u-s-semiconductor-supply-chain-strategy/.

Източник на изображението : ltd, Research and Markets. Software in South Korea – Market Summary, Competitive Analysis and Forecast to 2025. https://www.researchandmarkets.com/reports/5328564/software-in-south-korea-market-summary.




Страницата е редактирана последно на: 25.07.2023




Expo2025 Osaka
Matchmaking b2b connect
BG Industry Map
SME Webinars
NIF
Exporthub.bg
opic.bg
bulgariancp.bg
evroto.bg



Сигнали за корупция и конфликт на интереси


Следвайте ни:

facebook linkedin youtube