Корейската икономика забавя темповете на икономически растеж и предприети мерки от корейското правителство

В Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия постъпи информация от г-н Илия Деков, СТИВ – Сеул, съдържаща аналитични данни за южнокорейската икономика и темповете на развитие през 2023 г.

Целта на предоставените данни е българският бизнес, имащ отношение към пазара на Република Южна Корея, да получи актуална информация за динамиката и предприетите от страна на правителството мерки за борба с инфлацията и уравновесяване темповете на икономическо развитие.

През 2022 г. Южна Корея регистрира ръст на БВП от 2,6%, при ръст от 4,1% през предходната година. Производственият сектор (ръст от само 1,4%, при регистриран ръст от 6,9% през 2021 г.), земеделието (ръст от едва 1,3%, при 3,8% през предходната година) и риболовната индустрия отбелязват чувствителен спад в ръстовете спрямо 2021 г., докато строителството и услугите регистрират значително подобрение след Ковид пандемията.

Корейският износ достигна през 2022 г. рекордните 684 млрд. щат. долара, благодарение основно на ръста в износа на нефтохимични продукти, полупроводници, автомобили и батерии. Въпреки рекордния износ, Южна Корея отбеляза годишен търговски дефицит от 48 млрд. щат. долара, дължащ се основно на повишените цени в световен мащаб на суровините.

По информация от Министерството на финансите на Република Корея, през 2022 г. потребителските цени в страната са нараснали с 5,1%, а цената на живот се е повишила с 6%, регистрирайки най-високите нива в последните 6 години. В същото време безработицата в страната е 2,9% – рекордно ниско ниво от 2000 г. насам.

Държавният бюджет на Република Корея за 2023 г. от 638.7 трилиона вона е с 5,1% по-голям спрямо 2022 г. Увеличеният бюджет се използва основно за осигуряване на обществени жилища за социално слабите, като и за развитие на здравеопазването, образованието, сигурността, научноизследователската и развойна дейност.

По основни сектори бюджетът на страната за 2023 г. е разпределен, както следва: 226 трил. вона за здравеопазване; 96.3 трил. вона за образование; 57 трил. вона за отбрана и 31.1 трил. вона за научноизследователска и развойна дейност.

Същевременно през юли т.г. Министерството на финансите на Република Корея ревизира данните си за икономическото развитие на страната, като предвижда през 2023 г. ръст от 1,4% на БВП, при първоначално заложен ръст от 1,6%.

Това се дължи основно на проблемите с корейския износ от началото на годината (намаленият корейски износ на чипове), който е основен “двигател” на местната икономика.

През 2023 г. се очаква 3,3% годишна инфлация на потребителските цени, при предварително планирана инфлация от 0,2%.

Корея планира чрез различни правителствени и финансови мерки да стимулира износа и инвестициите и в края на 2023 г. да отчете положително годишно търговско салдо от 23 млрд. щат. долара. За постигането на тази цел корейското правителство планира да приложи следните мерки до края на 2023 г.:

  • корейски правителствени делегации ще посетят 10-те държави – водещи търговски партньори на Южна Корея, където ще се обсъдят съвместни инициативи за стимулиране на двустранната търговия и инвестиции;
  • ще се предоставят финансови стимули от 184 трил. вона (около 141 млрд. щат. долара) за подпомагане на експортно ориентираните малки и средни предприятия в Южна Корея с цел стимулиране на износа;
  • ще се насърчи производството и износа на специално оборудване, като до 2027 г. Южна Корея следва да е сред 4-те най-големи в света износители на военно оборудване, като понастоящем страната заема 8-ма позиция в тази класация;
  • с цел привличане на повече чуждестранни инвеститори и специалисти в сферата на инженеринга, Южна Корея планира да намали данъците за такива компании през първите 5 години след реализиране на инвестицията;
  • отпада изискването чуждестранни граждани да се регистрират в страната преди да инвестират на местната фондова борса. Новият закон в тази сфера е приет през юни т.г. и ще влезе в сила от декември 2023 г.;
  • с цел финансово подпомагане на домакинствата в страната, корейското правителство е взело решение да не увеличава до края на 2023 г. цените на тока, водата и газта за домакинствата, като това ще се постигне чрез подобряване на ефективността и оптимизиране на разходите на държавните компании в тази сфера;
  • ще се удължи до декември т.г. срокът за намалените ставки/данъци за петрола (първоначално беше до август т.г.). целящо намаляване на продажните цени на горивата в страната и овладяване на инфлацията.

 

За допълнителна информация, предоставяме контакти на службата по търговско-икономическите въпроси, гр. Сеул:

Илия Деков

Address: 102-8, Hannam-daero, Yogsan-gu, Seoul, Republic of Korea, 04418

Tel.: +82 2 794 8680; +82 2 794 8625; +82 2 794 8626;

Fax: +82 2 794 8681;

e-mail: i.dekov@mi.government.bg




Страницата е редактирана последно на: 25.07.2023




Expo2025 Osaka
Matchmaking b2b connect
BG Industry Map
SME Webinars
NIF
Exporthub.bg
opic.bg
bulgariancp.bg
evroto.bg



Сигнали за корупция и конфликт на интереси


Следвайте ни:

facebook linkedin youtube