Доклад за инвестиционния климат в държави от интерес за американския бизнес (2023 Investment Climate Statements)

От Посолството на Република България във Вашингтон в ИАНМСП постъпи информация, относно изготвен Доклад за инвестиционния климат в държави от интерес за американския бизнес (2023 Investment Climate Statements).

Ha 26 юли Държавният департамент на САЩ публикува доклад за инвестиционния климат в над 165 държави, които са настоящи или потенциални пазари за американски компании. В него се отбелязва, че благоприятният инвестиционен климат съдейства за привличането на трайни инвестиции с високи стандарти и подпомага устойчивия и приобщаващ икономически растеж. Целта на доклада е подпомагане на американския бизнес при взимането на информирани решения с предоставянето на актуализирани данни за конкретните държави. Намерението е докладът да служи и като ориентир за
партньорските страни, стремящи се към устойчиви инвестиции с високи стандарти, водещи към икономическия им растеж.

Докладът съдържа информация в следните основни направления – отвореност за инвестиции, правна и регулаторна рамка, защита на интелектуалната собственост, финансов сектор, държавни предприятия, отговорно бизнес поведение, корупция, трудови политики и практики. В него се открояват областите, в които са подобрени условията за инвестиции, както и пречките, които биха могли да възпрепятстват американските компании. Документът се изготвя с помощта на търговско-икономическите служби в дипломатическите представителства на САЩ, като посочва съответни лица за контакт.

Документът покрива също въпроси, като спазването на международните трудови стандарти, противодействие на корупцията, мерки за привличане на директни инвестиции, които са устойчиви и екологични, насърчаване на отговорно бизнес поведение. Пълният текст на доклада може да бъде намерен на https://www.state.gov/reports/2023-investment-climate-statements/.

Докладът е част от Tърговски наръчник за държавите по света, изготвян от Департамента по търговия на САЩ, съдържащ обобщена информация за инвестиционния климат и бизнес средата – https://www.trade.gov/country-commercial-guides#_blank.

По отношение на България се дава положителна икономическа оценка, въпреки войната в Украйна и високата инфлация като рискови фактори за стабилен растеж. Отбелязва се икономически ръст от 4,2% през 2021 г., както и прогнозата на ЕБВР за ръст от 2,5% през 2022 г. търговският обмен на стоки между България и САЩ през 2021 г. е бил 1,5 млрд. Щ.Д., което е увеличение от 22% в сравнение с 2020 г. Търговските показатели за периода януари – юни 2022 г. са още по-оптимистични и бележат покачване от 53% в сравнение с предходната година. Натиск продължават да оказват фактори, като последствията от Ковид-19, намаляващото население, недостатъчната работна ръка. Дава се оценка, че възстановяването на страната би могло да се стимулира с по-високи заплати, европейски средства за възстановяване от пандемията (очаква се България да получи 6,2 млрд. евро за периода 2021-2026), вкл. за областите зелена енергия, дигитализация и развитие на частния сектор. В допълнение, правителството възнамерява приемане на еврото в началото на 2024 г., което ще намали валутният риск и транзакционните разходи с ключови европейски търговски партньори.

Частта за предизвикателствата се припокрива с миналогодишната оценка, а именно – правна и регулаторна непредсказуемост, неефективна бюрокрация, мудно правораздаване, корупция и оказване на влияние на утвърдени икономически интереси в определени области, дълъг и труден процес за получаване на строителни разрешения, сложни и в много случаи непрозрачни тръжни процедури, остаряващо население с ниска покупателна способност.

Възможностите за американски износ в България продължават да се свързват с факторите: най-ниски заплати в ЕС, стратегическо географско местоположение, опростен процес за регистриране на нов бизнес, нисък корпоративен данък, стимули за инвестиции в определени сектори като информационните технологии, изследвания, развитие и производство, европейско финансиране по линия на европейски структурни и кохезионни фондове за американски компании, вкл. малки и средни предприятия.

От интерес за американския износ се посочват отново областите селско стопанство и хранително-вкусова промишленост, селскостопанско оборудване, енергиен сектор, технологии за околната среда, здравеопазване, медицинско оборудване, фармацевтични продукти, информационни и комуникационни технологии, безопасност и сигурност. Пълният текст на доклада за България може да бъде намерен на https://www.trade.gov/country-commercial-guides/bulgaria-market-overview?section-nav=1678.




Страницата е редактирана последно на: 23.08.2023




Expo2025 Osaka
Matchmaking b2b connect
BG Industry Map
SME Webinars
NIF
Exporthub.bg
opic.bg
bulgariancp.bg
evroto.bg



Сигнали за корупция и конфликт на интереси


Следвайте ни:

facebook linkedin youtube