В изпълнение на дейностите по Проект BG16RFPR001-1.002-0001 „Реализация на мерки за интернационализация на българските МСП чрез подкрепа дейността на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия“ по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021 – 2027, по който ИАНМСП е институционален бенефициент, Агенцията за първи път организира институционален щанд на Международната конференция в областта на климатичните промени „Conference of the Parties to the Convention“ (COP 28), 30.11 – 12.12.2023 г. Дубай, ОАЕ.
Конференцията на страните (COP) по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (UNFCCC) е международна среща на върха за климата. На COP 28 световните лидери се събират, за да работят заедно за решения и справяне с изменението и аномалиите му.
COP28 UAE бе един от най-големите и важни международни форуми през 2023 г. Като най-високият световен процес за обединяване напозиции по въпросите на климата, той беше домакин на над 70 000 делегати, включително държавни глави и световни лидери. Основната цел бе постигне на консенсус и улесняване напредъка на действията в областта на климатичните промени сред 198 държави, Европейския съюз, хиляди неправителствени организации, компании и други заинтересовани страни.
От създаването си през 1971 г., ОАЕ подкрепят глобалната програма за климата. Разположени в регион, където температурите са екстремно високи, а водата – ценен природен ресурс, Емирствата отдавна гледат на изменението на климата като на предизвикателство, което трябва да бъде преодоляно посредством практични решения на глобалния проблем, който засяга всички ни.
От българска страна, в това така значимо световно събитие, участие взеха: г-н Румен Радев – президент на Република България, г-жа Милена Стойчева – Министър на иновациите и растежа, г-н Юлиян Попов – Министър на околната среда и водите, г-н Румен Радев – Министър на енергетиката, г-жа Иванка Шалапатова – Министър на труда и социалната политика, г-н Бойко Таков – Изпълнителен директор на ИАНМСП, представители на бизнеса и други.
За първа година България разполагаше със собствен павилион, реализиран от ИАНМСП. Той бе разполажен в Blue Zone, Mobility District, сграда MA01. На площ от 75,00 кв.м. българските институции и предприятия имаха възможност да представят иновативни технологии и решения в областта на климата и климатичните промени.
В павилиона бяха предвидени 23 събития, сред които бе застъпена тематиката за ефектите на климатичните промени върху здравето, с фокус децата в политиката за изменение на климата и тяхното неотменимо право на здравословна околна среда.
*******