Икономическо развитие на Република Корея през 2023 г. и мерки за стимулиране на износа през 2024 г.

По информация на Министерството на търговията, индустрията и енергетиката на Република Корея през 2023 г. общият корейски износ е на стойност 632,7 млрд. щ. д., отбелязвайки спад от 7% спрямо предходната година. Това е сериозен проблем за развитието на корейската икономика, която разчита изключително много на износа. През 2023 г. вносът също регистрира спад от 12% на годишна база, достигайки 642,7 млрд. щ. д., тоест през изминалата година във външната търговия на Южна Корея е налице отрицателно търговско салдо от 10 млрд. щ. д. Основните търговски партньори на Република Корея са Китай, САЩ, ЕС, Япония, Виетнам, Хонг Конг, Тайван и страните от АСЕАН.

Износът на Южна Корея се формира основно от електроника и интегрални схеми; автомобили, камиони, трактори и части за тях; офис машини; обработени петролни продукти; кораби; мобилни телефони; компютри и телевизори; химически продукти. Страната внася суров нефт и петролни продукти; природен газ; ел. машини и оборудване; ядрени реактори; фотолабораторно оборудване; автомобили, желязо и др.

Министерството на търговията, индустрията и енергетиката на Република Корея си е поставило като цел през 2024 г. общият износ на страната да достигне 700 млрд. щ. д. Предвижда се тази цел да се постигне чрез предприети правителствени мерки и директно финансово подпомагане от държавата (на стойност 110 трилиона вона или около 82,5 млрд. щ. д.) на 20 ключови за Южна Корея производствени сектори с експортна насоченост:

  • Преструктуриране на веригата на доставки за подпомагане на производството и износа на полупроводници и чипове, батерии и автомобили. Тук ще се отделят целево средства за научно-развойна дейност. В автомобилната индустрия се планира до 2030 г. да се произвеждат годишно над 1,5 млн. електромобили в Южна Корея. Предвиждат се и финансови стимули за развитие на нова генерация батерии за електромобили с пробег от 1000 км.
  • Постигане на въглеродна неутралност в производството на нефтопродукти, стомана и корабостроене.
  • Дигитална трансформация в сферата на ИКТ, производството на дисплеи, домашни уреди, машини и роботи. Целта е до 2030 г, да се създадат над 1 млн. роботи в Южна Корея, които ще се използват в медицината, логистиката, отбраната и земеделието. Планът е до 2030 г. над 80% от необходимите част за роботите да се произвеждат в Корея, като понастоящем едва 44% от тях се произвеждат в страната.
  • Справяне с демографската криза чрез финансови стимули за насърчаване на раждаемостта, както и за развитие на био земеделие.
  • Насърчаване на инвестициите на корейски компании в чужбина в сферата на ядрената енергетика, зелената енергия, военната индустрия, инфраструктурата. Също така през 2024 г. корейското правителство планира да привлече преки чуждестранни инвестиции в страната на стойност над 35 млрд. щ. д. като за целта са осигурени 200 млрд. вона за директно финансово подпомагане на инвеститорите.

През 2024 г. Южна Корея си е поставила за цел да привлече също над 20 млн. чуждестранни туристи.

Корейското правителство ще отпусни 65 млрд. щ. д. по различни програми за финансово подпомагане на корейски семейства за покупка на жилища, като по този начин ще стимулира строителството в страната.

Министерството на търговията, индустрията и енергетиката на Република Корея ще разработи също така и специфични/целенасочени маркетингови стратегии, групирайки основните за Южна Корея външни пазари, както следва: „ключови пазари“ – САЩ, АСЕАН и Китай; „стратегически пазари“ – ЕС, Близък Изток и Япония; „развиващи се пазари“ – Индия, Латинска Америка и ОНД.

 

През 2023 г. българо-корейските търговски отношения се развиват добре. Съгласно официалните данни от митническата статистика през миналата година българският износ към Република Корея отбелязва ръст на годишна база от 65% и достига 426 млн. лв. От друга страна българският внос от Корея регистрира спад със 7% спрямо 2022 г. и е на стойност 362 млн. лв. През 2023 г. в двустранната търговия е налице положително търговско салдо за България от 64 млн. лв. при отрицателно търговско салдо за страната ни от 130 млн. лв. през предходната година. Нашата страна изнася за Република Корея основно зърнени храни (пшеница и царевица), интегрални схеми и електронни микрокомплекти, медна ламарина, оловни руди, морски дарове, двигатели, маркучи от каучук, тютюн, крафхартия и т.н. Вносът от Корея се формира от полиацетали, телевизори, автомобили, необработен алуминий, химикали, гуми от каучук и др.

Информацията е предоставена от Илия Деков, пълномощен министър, СТИВ-Сеул




Страницата е редактирана последно на: 21.03.2024




Expo2025 Osaka
Matchmaking b2b connect
BG Industry Map
SME Webinars
NIF
Exporthub.bg
opic.bg
bulgariancp.bg
evroto.bg



Сигнали за корупция и конфликт на интереси


Следвайте ни:

facebook linkedin youtube