В периода 23.09-27.09.2024 г. българска делегация, ръководена от Главния секретар на ИАНМСП – г-н Лъчезар Петков и група експерти от ведомството, реализираха първата по рода си търговска мисия в Кралство Норвегия. Тя е и пилотна по Проекта BG16RFPR001-1.002-0001 „Реализация на мерки за интернационализация на българските МСП чрез подкрепа дейността на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия“ по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г. Начинанието бе свързано с представяне на родните технологични и иновативни фирми, прохождащи в бизнеса, на скандинавския пазар и обмен на безценен опит със себеподобни компании в рамките на Oslo Innovation Week, 23-27 септември 2024 г.
С помощта на организираната от ИАНМСП търговска мисия в норвежката столица, българските технологични компании се озоваха в сърцето на иновациите в северния регион. Чрез представянето си на Oslo Innovation Week те получиха достъп до участие: в уъркшопи; в 100 pitches сесия – най-голямото състезание, което дава възможност за представяне пред инвеститори; Proptech Summit – събитие, в областта на нововъведенията на недвижимите имоти и намаляване на разходите в индустрията и въглеродния отпечатък; Unleashing Innovation: Research & Startup Collaboration – мероприятие, с презентации от основатели и изследователи на стартъп фирми, занимаващи се с разработката и развитието на изкуствен интелект.
Родните представители на предприемаческата екосистема бяха приветствани от г-жа Цветана Кръстева – Заместник-посланик и завеждащ Консулската служба на Република България в Кралство Норвегия. По време на проведената с нея среща бе обсъдено предстоящото през 2025 г. честване на 120 години от установяване на двустранните дипломатическите отношения. Г-жа Кръстева запознава участниците в търговската мисия с особеностите на норвежкия пазар, наблягайки на зелената икономика, приоритетна за северната държава. Важно е да се отбележи, че стокообменът между Република България и Кралство Норвегия е нараснал значително през последната година. През 2023 г. той се е увеличил със 150% спрямо предходната 2022 г. От своя страна, д-р Бойко Таков – Изпълнителен директор на ИАНМСП, който междувременно се присъедини към срещата и г-н Петков представиха дейността на Агенцията, спецификите на Проект BG16RFPR001-1.002-0001 и всички предстоящи начинания, в които се впуска ведомството.
Последва среща и с държавната агенция Innovation Norway. Домакините – г-жа Ранвейк Гимсе – Директор на “Иновация Норвегия” за България и Румъния и г-н Магнар Оделийн – Програмен директор по Норвежкия финансов механизъм в “Иновация Норвегия” запознаха участниците в минисията с дейността си и дадоха подробна информация за проектите, схемите и грантовете, които са на разположение на стартъпи и скейлъпи. Българските фирми получиха безценни съвети как биха били подпомоганти да излязат на международните пазари. На вниманието на българските гости бе изложена и платформата Business Norway, чрез която родните технологични компании биха могли да търсят надеждни партньори в лицето на норвежки фирми. Г-жа Ранвейк детайлно информира за възможностите, които Норвежкия финансов механизъм дава на фирмите и за предстоящия програмен период. А всеки от участниците в българската делегация представи своята фирма в кратка питчинг сесия.
*******
Проект BG16RFPR001-1.002-0001
„Реализация на мерки за интернационализация на българските МСП чрез подкрепа дейността на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия“ по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган