Днес, на 26.09.2024 г., в сградата на Форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк, гр. София, се проведе технологичният форум с нетуъркинг „Robotics Strategy Forum 2024“. В реализирането на това начинание ИАНМСП си партнира с Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARAi) и „Роботика“ към Техническия Университет – София. То бе възможно благодарение на средствата по Проект BG16RFPR001-1.002-0001 „Реализация на мерки за интернационализация на българските МСП чрез подкрепа дейността на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП)“, по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г.
Секторът на роботиката в България е високотехнологичен, силно застъпен и допринася значително за икономическия напредък, като страната за втора поредна година е сред топ 15 в света по търговски излишък от индустриални роботи. На Robotics Strategy Forum 2024 посетителите разгледаха изложба, осведомиха се за бъдещето на индустрията и станаха свидетели на състезания по роботика, включително „Робо рали“ и надпревара с иновации. С оглед спецификата на събитието и мястото не бе случайно подбрано. София Тех Парк е първият научно-технологичен парк в България с акцент върху информационните технологии, био науките и зелената енергия. На територията му функционира и Българският суперкомпютър Discoverer.
Участие взеха: проф. д-р Георги Ангелов – Заместник-министър на иновациите и растежа, г-н Иван Гойчев – Заместник-кмет в направление „Дигитализация, иновации и индустрия“ към Столична община, г-н Йонко Чуклев – Заместник-председател и член на УС на PARAi, г-н Кристиян Михайлов – Член на УС на PARAi, г-жа Светла Запрянова – началник отдел „Международни прояви и сътрудничество“ в ИАНМСП, г-н Калин Каменов – кмет на Община Враца. Поздравителен адрес бе поднесен от името на д-р Петко Николов – Министър на икономиката и индустрията.
В своето изложение, г-жа Запрянова пренесе аудиторията в миналото. Тя подчерта, че инженерните дейности и роботиката са един от най-българските отрасли и изтъкна постиженията на родните учени в технологиите. Ярък пример е г-н Асен Йорданов – авиатор, благодарение на когото имаме възможността да оставяме съобщения на телефонния секретар. Друг значим пример са фотокопирните машини, създадени през далечната 1937 г. от акад. Георги Наджаков. Г-жа Запрянова не пропусна да отбележи, че през 2024 г. честваме 83-та годишнина от началото на висшето техническо образование в България.
По темата за навлизането и все по-широката употреба на машините в живота на хоратa, бе изразено задоволство от синхрона между нуждите на екосистемата и държавните институции – одобрено е изграждането на цифрови хъбове, официално e ратифицирано в Народното събрание и Административното споразумение за включването на България в областта на полупроводниковата индустрия. Акценти в дискусията бяха поставени върху изграждането на Национален STEM център в София тех парк, с лаборатории по математика и роботика. Това би утвърдило още веднъж мястото на България като иноватор в роботиката. Бе засегната и темата за пилотни програми за подобряване на градската среда и важността на доверието в себе си като ключ фактор за технологичния успех. Обсъдени бяха и чуждестранните инвестиции в нови фабрики и роботи. Съществено значение има образованието в области като ядрените науки и роботиката. Автоматизацията в логистиката, както в зоната за съхранение, така и в зоната за разпределителните участъци и тенденции за създаване на индустриални клъстери утвърждават необходимостта от дигитализация на бизнеса. Интерес за аудиторията представляваше презентацията на г-н Николай Кривошиев от фирма „Ехнатон“ – един от най-старите интегратори на роботи в страната ни. Той подчертава значението на автоматизацията и новите технологии за ефективност на производството, особено в контекста на предизвикателствата след COVID-19 пандемията. Технологии като 3D зрение и Edge learning позволяват на машината да извършва дейност, сходна на човешката или дори с по-голяма ефективност.