Д-р Таков от трибуната на Международна конференция „Кръгова икономика и екодизайн в мебелната индустрия“: “Kръговата икономика върви ръка за ръка с устойчивото развитие, което е от ключово значение за идните поколения”

Днес, на 3.10.2024 г., в зала „Сердика“ на хотел „София Балкан Палас“, гр. София, ИАНМСП (Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия) в сътрудничество с Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП), организираха Международна конференция „Кръгова икономика и екодизайн в мебелната индустрия – предизвикателства и възможности“. Събитието се финансира чрез средствата по проект BG16RFPR001-1.002-0001 „Реализация на мерки за интернационализация на българските МСП чрез подкрепа дейността на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия“ по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2021–2027 г.

Сред официалните лица бяха: г-н Красимир Якимов – Заместник-министър на иновациите и растежа, д-р Бойко Таков – Изпълнителен директор на ИАНМСП, проф. д-р Васил Живков – Председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП), инж. Стоян Тошев – Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите към Министерство на земеделието и храните. Поздравителен адрес бе излъчен и името на д-р Петко Николов – Министър на икономиката и индустрията.

Пред многобройната аудиторията д-р Таков сподели, че независимо от усещането за свръхрегулация в бизнеса, пътят на кръговата икономика, по който върви ЕС, е правилен. Съществена част от дейността на НКТ, ситуирана в ИАНМСП, за популяризиране насоките на ОИСР, е темата за околната среда. ESG отчитането, корпоративната и социална отговорност са синоним на устойчивост. И ако това отчиатене е факт за големите корпорации, то за малките фирми ще стане задължително през 2028 г. Регламентът за екодизайн на устойчиви продукти (ESPR) има за цел да увеличи устойчивостта на продуктите на пазара. Той разширява обхвата на съществуващата Директива за екодизайн, като обхваща почти всички физически стоки и има за задача да подобри цикъла на кръговата икономика, енергийните параметри и екологичната устойчивост.

Акценти в програмата бяха също и презентацията на проф. д-р Паникос Путзиурис от университет „Кеймбридж“, на тема: „Устойчивият успех на семейните фирми през различните периоди и поколения – балансиране на растежа и приемствеността“ и проф. Виржиния Желязкова от Българска академия на науките (БАН)/Висше училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), на тема: „Зелената сделка в световен мащаб. Механизми за финансиране за мебелния сектор“. В следобедната програма на събитието представителите на бизнеса имаха възможност да се включат в B2b срещи.

*******
Проект BG16RFPR001-1.002-0001
 „Реализация на мерки за интернационализация на българските МСП чрез подкрепа дейността на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия“ по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган



Страницата е редактирана последно на: 26.11.2024




Expo2025 Osaka
Matchmaking b2b connect
BG Industry Map
SME Webinars
NIF
Exporthub.bg
opic.bg
bulgariancp.bg
evroto.bg



Сигнали за корупция и конфликт на интереси


Следвайте ни:

facebook linkedin youtube