Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) е основен координатор на България за участието на страната ни в Световното изложение в Осака, Япония. България отбелязва напредък в подготовката за ЕКСПО 2025, което ще се проведе в периода 13.04 – 13.10.2025 година в Осака под мотото “Проектиране на бъдещо общество за нашия живот”. Българската държава ще има собствен павилион, от най-висок клас – тип „А”, който ще носи името „България”.
ИАНМСП към Министерството на иновациите и растежа е определена през 2022 г. от Министерския съвет да организира българското участие. Същата година беше сформирана междуведомствена работна група, която взима всички решения по организацията на българското участие на ЕКСПО 2025. В състава на междуведомствената работна група са: председател – зам.-министър на иновациите и растежа, определен от министъра на иновациите и растежа, заместник-председател – изпълнителният директор на ИАНМСП, членове – експерти от Министерството на иновациите и растежа, Министерството на външните работи, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на туризма, Министерството на културата, Министерството на земеделието, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Българската агенция за инвестиции, Държавната агенция „Национална сигурност”, Японско-българската бизнес асоциация, Съюза на архитектите в България, Камарата на архитектите в България, както и други участници по преценка на междуведомствената работна група. Заседанията на Междуведомствена работна група и решенията на членовете й се вземат съгласно, с утвърдени „Правила за работа на Междуведомствена работна група”.
ЕКСТЕРИОРЕН ДИЗАЙН
Българският павилион се изгражда от оторизираната от организаторите на Световното изложение компания с безспорен авторитет – DAIWA LEASЕ CO. LTD. Всички дейности във връзка с участието на Република България се изпълняват в срок, съгласно посочения от организаторите график.
Фирмата, наемодател на българския павилион DAIWA LEASE CO. LTD е избрана, както следва:
– Беше изпратена покана и техническа спецификация до всички оторизирани японски фирми за извършване на услуги по време на Експо 2025 (общо 250 фирми, посочени от организаторите);
– Получени бяха проекти и оферти за наем на готов павилион от 6 (шест) оторизирани японски фирми;
– С решение на междуведомствената работна група бяха изпратени до фирмите конкретни въпроси за архитектурно-техническата част на проектите;
– След получаване на отговори от 5 (пет) фирми по зададените технически въпроси, междуведомствената група взе решение да бъдат проведени и онлайн срещи за детайлно обсъждане на предложенията;
– В резултат на гореописаното, на редовно заседание от 30.08.2023г. междуведомствената работна група се спря на избор на компания наемодател на павилиона на Република България – DAIWA LEASE CO. LTD, една от най-големите строителни компании в Япония и оторизирана от японските организатори.
DAIWA LEASE CO. LTD изготви външния дизайн, поставя, поддържа и предоставя под наем павилиона, като след края на Експо 2025 има ангажимент и да го демонтира. На 30 април 2024г. ИАНМСП сключи договор с DAIWA LEASE CO. LTD за наем на павилион от най-висок клас – тип „А” за участие в ЕКСПО 2025 за сума в размер на 1 892 553,13 USD. Съгласно договора, всички дейности по изграждането на българския павилион следва да са приключили преди започването на изложението и същият ще е изцяло завършен.
ИНТЕРИОРЕН ДИЗАЙН
Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) отправи публична покана за подаване на идейни предложения за визуалното представяне на България на международното изложение ЕКСПО 2025 в Осака, Япония. В резултат на това, в ИАНМСП постъпиха 12 предложения от: Ланд. арх. Давид Йошков; Арх. Боряна Хараланова, Арх. Венета Русева, Арх. Невена Гашарова, Инж. Росица Костадинова, представители на „Вени студио” и „Моно дизайн”; „Ендуросат”; Заря Врабчева, мултидисциплинарен дизайнер и артист;„ИВАН АСЕН 22″; Арх. Мария Господинова, Искрен Кръстев, Страхил Йорданов – творчески директор на МП-СТУДИО; „Квант България”; Арх. Тодор Василиев – „КОЛОРИТ ИДЕЯ”; Милена Димитрова – Коидзуми; Проф. Румяна Ценкова; Проф. Силвия Илиева; Арх. Ралица Пети и арх. Емануел Пети.
Междуведомствена работна група с представители на 19 институции и организации, разгледа постъпилите в ИАНМСП идейни предложения за визуалното представяне на България. Членове на Междуведомствената работна група, разгледали и избрали идейното предложение за визуално представяне на България на международното изложение ЕКСПО 2025 в Осака, са представители на следните институции и организации:
- Администрация на Президента на Република България
- Посолство на Република България в Япония
- Министерство на иновациите и растежа (МИР)
- Министерство на икономиката и индустрията (МИИ)
- Министерство на външните работи (МВнР)
- Министерство на културата (МК)
- Министерство на туризма (МТ)
- Министерство на земеделието (МЗ)
- Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП)
- Българска агенция за инвестиции (БАИ)
- Българска стопанска камара (БСК)
- Камара на архитектите в България (КАБ)
- Съюз на българските архитекти (СБА)
- Национално художествена академия (НХА)
- Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ)
- Българска предприемаческа асоциация (БЕСКО)
- Японско-българска бизнес асоциация (ЯББА)
- Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ)
- София Тех Парк
Бяха проведени редица заседания, обсъждания и разглеждане на приетите предложения. Междуведомствената работна група взе решение да отправи покана към 5 номинирани идейни предложения, които да представят своите проекти, както пред членовете на работната група, така и пред останалите номинирани участници. След обсъждане на представената информация, беше проведено гласуване за всеки един идеен проект, като на свое заседание Междуведомствена работна група, избра идейното предложение на арх. Мария Господинова, Искрен Кръстев и Страхил Йорданов.
ИАНМСП предоставя информация за екипа, който ще реализира идейното предложение за визуалното представяне на България:
- Арх. Мария Господинова (архитект и сертифициран проектант, член в Камарата на архитектите в Северен Рейн-Вестфалия, Германия, член в Камарата на архитектите в България);
- Искрен Кръстев (предприемач и експерт в изграждане на екосистеми, ментор на над 500 компании в Европа, САЩ, БИСА, председател на УС – ИНКРЕДА, член на УС на предприемачески организации)
- МП-СТУДИО ООД – студио с 16 годишен опит в 3D мапинг, имерсивни преживявания и високотехнологични събития, носител на множество международни награди и отличия, създател на Фестивала на светлините LUNAR.
Общата стойност за участието на България в Световното изложение в Осака е 6 697 200 лв., като размерът не е променян. Стойността включва всички разходи за цялостната подготовка, реализацията и представянето на страната ни в ЕКСПО 2025 за периода от шест месеца – проекти и изграждане на външни и вътрешни конструкции, дизайн (екстериор и интериор), визуализации, организация и провеждане на мероприятия в павилиона на България по време на изложението и др. С Постановление № 155 на Министерския съвет от 30 април 2024 г. необходимите средства за 2024 г. са осигурени по бюджета на МИР.
Още информация за българското участие на ЕКСПО 2025 можете да видите ТУК!
Представяне на концептуалния дизайн на българския павилион за Световното изложение в Осака:
Екстериорен дизайн:
Интериорен дизайн:
Талисман на България: Име „Лакто-чан“