Остават 18 дни до откриването на Световното изложение в Осака. България ще има национален павилион от най-висок клас и в най-престижната зона “А”. Нашата страна се нареди и сред първите осем, които получиха сертификат от Японската асоциация, организатор на ЕКСПО 2025.
Екипът, който изготвя концептуалния дизайн на българския павилион – арх. Мария Господинова, Искрен Кръстев и компанията MP STUDIO. Мария Господинова е доказан архитект с международен опит и специализация в устойчиво и енергийно ефективно проектиране, сертифициран дизайнер на пасивни къщи. Член на камарата на архитектите в северен Рейн-Вестфалия, Германия. Искрен Кръстев е визионер, предприемач и ментор на стотици компании, който изгражда иновационни екосистеми и ръководи внедряване на AI технологии в регулирани индустрии. MP STUDIO са пионери в светлинното изкуство с повече от 16 години опит и над 700 международни проекта, създатели на емблематичния фестивал на светлините LUNAR.
„Подтемата, която обединява Българския павилион и Експо Осака 2025та е спасяването на животи. Преди милиарди години в дълбините на земните океани цианобактериите насищат атмосферата с кислород и завъртат еволюционното колело. Така планетата ни става гостоприемна за живот. Благодарение на тези процеси, преди 300 хиляди години се появяваме и ние, хората. Но бактериите имат още една забележителна способност – подобно на човека те живеят в общности и всяка бактерия има своя уникална роля и способности. Когато са изправени пред опасност, те се обединяват, за да я преодолеят. Този микроскопичен урок по сътрудничество, би могъл да помогне на човечеството да се справи с предизвикателствата на утрешния ден“, споделя Искрен Кръстев.
Като част от екипа, който реализира концептуалния дизайн, Искрен Кръстев споделя, че именно предизвикателствата ни учат да еволюираме. „Затова мотото на Българския павилион е Еволюция с природата. В продължение на поколения, Българската бактерия, лактобацилус булгарикус подобрява живота по света. Дори преди 55 години, отново в Експо Осака 70-та година, благодарение на факта, че император Хирохито и съпругата му харесват ефекта от киселото мляко. Още от тогава то става част от японската кухня и здраве и носи името БЪЛГАРИЯ“, разказа Кръстев по време на Бизнес закуска, която се организира от Японско-българската бизнес асоциация.
Кръстев изтъкна научните достижения и приноса на България в различни области. „В световната мисия за спасяване на животи българските иноватори днес помагат на света да се развива. Като шестата космическа нация и третата, създала храна за космоса, България с гордост развива и своите наносателити. С тяхна помощ замърсяването на въздуха, почвата и океаните може да се наблюдава почти в реално време, а реакцията при извънредни ситуации става безпрецедентно бърза. Пожар с площ от един квадратен метър може да бъде засечен от космоса в рамките на пет минути. Както българският инженер-пионер Джон Атанасов изобрети първия дигитален компютър, така и днес не е изненада, че страната ни е сред водещите IT хъбове в Европа и разполага с една от най-бързите интернет връзки. България е и една от малкото държави, които разработват свой собствен модел изкуствен интелект – BgGPT – на родния си език. В стремежа си към свят, в който технологиите са в хармония с природата, българските AI новатори анализират данни и създават нови молекули, така че човечеството да еволюира заедно с природата. Освен че създава първата в света лицензирана карго дрон авиолиния и разработва водещи софтуерни решения за автономни и електрически превозни средства, България е и един от най-големите производители на велосипеди и електрически велосипеди в Европа. Със силни традиции във фармацевтичната индустрия и постижения в здравните технологии, страната ни е и найголемият производител на билки, лечебни растения и подправки в Европейския съюз. С 50% от световния пазар България е безспорен световен лидер в производството на розово масло, известно с красотата и здравословните си свойства. Но освен иновации и бизнес възможности, България е истински шедьовър на природата и културата, който заслужава да бъде посетен. Разположена между Изтока и Запада, тя носи дълбоки цивилизационни корени и традиции“, каза още Кръстев.
Забележителен момент от българския павилион за всички посетители ще бъде 3D пространството, където се преплитат минало, настояще и бъдеще.
“Българският павилион на ЕКСПО 2025 Осака, Кансай e живо пространство, което цели да обедини минало, настояще и бъдеще в името на сътрудничеството и съпричастността. Чрез насочено преживяване посетителите ще се потопят в българската култура, история и наука, ще се докоснат до най-живописните кътчета на родината и ще се запознаят с българските иновации. Тези, които преодоляват предизвикателствата на деня и спасяват животи сега. За посетителят ще е много вълнуваща зоната на бъдещето, защото там ще оживеят хоризонтите пред човечеството по един визуално впечатляващ начин, чрез 360 градусова проекция. Но още повече защото преживяването ще бъде нагледна демонстрация, как ние, хората създаваме бъдеще”, сподели Страхил Йорданов, който е съдружник в MP Studio.
И допълни как всеки посетител ще има специално място и възможност да пише „история“. „С интерактивен подход, всеки посетител ще може да сподели своите ценности за утрешния ден. С помощта на изкуствен интелект, посланията ще бъде изписани и ще формират динамично художествено произведение, което ще се визуализира пред следващите гости. Така не само ще инициираме един 6-месечен “Предай нататък” ефект, но и ще получим цялостна представа, как посетителите на българския павилион вижат бъдещето“, заяви още Йорданов.
Освен всичко това, визуалната среда ще бъде обогатена от българските деца и тяхната представа за по-добър свят, а това е кампания, която предстои да започне. „Вярваме, че един от любимците на публиката ще бъде българския талисман – Лакто-чан. Името му е символ на връзката между България и Япония, съчетавайки наука, култура и приятелство. Лакто е вдъхновено от Lactobacillus bulgaricus – уникалната българска бактерия, която е основата на световноизвестното кисело мляко. Бактерия, която е не само част от българското наследство, но и герой в световната наука, носещ здраве и дълголетие. Чан е японски суфикс, който се използва за изразяване на привързаност. Добавя се към имена на деца или симпатични герои, за да ги направи по-умилителни и приятелски. Какво всъщност е Лакто-чан не е бактерия супергерой, а съобщество от бактерии, които действат заедно като супергерои“, заяви Страхил Йорданов.