На 1ви юли 2020 г. стартира проект „GoDanuBio” по Дунавска международна програма „Interreg”, посветен на кръговата биоикономика в Дунавския регион. В проекта участват 19 партньори и 6 асоциирани партньори от 10 страни (Австрия, България, Чехия, Германия, Хърватия, Унгария, Румъния, Словения, Словакия, Сърбия) в Дунавския макрорегион.
Дунавските региони и градове са изправени пред големи обществени преходи по отношение на демографските промени. Обезлюдяването на селските райони е следствие от по-добрите възможности за реализация на младите хора и перспективата за по-добър живот в градовете.
Миграцията на работната сила води до обезлюдени райони, оставяйки след себе си застаряващо и все по-неквалифицирано население. Регионите обаче са изправени пред перспективата за ново начало. Но са необходими подход на многостепенно участие в управлението и нови институционални капацитети, за да се обединят вече съществуващите отлични компетенции и потенциала за развитие. Съвместното създаване на бъдещи стратегии за повишаване привлекателността на селските райони е ключът към даване на нови стимули на младите хора за съживяване обезлюдяващите региони.
Кръговата биоикономика се използва като инструмент, който обещава да насърчи регионалното развитие: концепция, фокусирана върху прехода на икономика, базирана на изкопаеми ресурси, към икономика, използваща устойчиво производство на биологични ресурси и процеси за разработване на нови продукти, като по този начин поставя фокус върху селските райони и тяхното развитие. Концепцията катализира интердисциплинарното сътрудничество между различни области/нива на политиката за активно справяне с демографските промени.
Дългосрочната цел на GoDanuBio е да подобри социално-икономическия статус на регионите, да допринесе за опазването на околната среда, климата и ресурсите, както и да насърчи развитието на селските райони. Ще бъде разработена екосистема за многостепенно управление с участници от заинтересованата общественост, академичните среди и индустрията при вземането на политически решения. Тази екосистема дава възможност за съвместно творчество и нови форми на интегрирано сътрудничество между градовете и селските райони, което води до увеличен институционален капацитет за справяне с демографските промени. По този начин се преодолява постоянната липса на ангажираност на обществените участници в политическата система, като им се дава власт за справяне с демографските промени.
Начало на проекта | 01.07.2020 |
Край на проекта | 31.12.2022 |
Продължителност на проекта | 30 месеца |
Общ бюджет | 2 713 796.50 Евро |
От които от Европейския фонд за регионално развитие | 2 214 155.21 Евро |
От които от Института по публична администрация | 92 571.80 Евро |
Партньори по проекта:
- BIOPRO Баден – Вюртемберг (водещ партньор), Германия
- Клъстер Баден – Вюртемберг, Германия
- Румънска клъстерна асоциация
- Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия – ИАНМСП, България
- Poly4EmI/Anteja ECG d.o.o, Словения
- IFKA – Агенция за координация на промишленото развитие, Унгария
- Българска работодателска асоциация иновативни технологии – БРАИТ
- Министерство на образованието, науката и спорта – Словения
- Биоикономически клъстър – Словения
- Министерство на икономиката, енергетиката и бизнес средата – Румъния
- Национална клъстерна асоциация – Чехия
- Клъстър по дървообработване – Хърватия
- Министерство на икономиката и устойчивото развитие на Република Хърватия
- Комуна Гелинта, Ковасна, Румъния
- Business Upper Austria – Бизнес агенция Оберьощеррайх/ Горна Австрия
- Технологичен парк Щирия, Австрия
- Зигмаринген, Баден-Вюртемберг, Германия
- Самоуправляващият се район Кошице, Словакия
- Регионална агенция за развитие на малките и средните предприятия Алма Монс – Нови Сад, Сърбия
- Стратегически асоциирани партньори: Provincial Secretariat for Regional Development, Interregional Cooperation and Local Self-Government, Healthy Cities of the Czech Republic, Association of Towns and Communities of Slovakia, EUREGIO Bayerischer Wald – Böhmerwald / Regionalmanagement Mühviertel, Association of communes of Romania, ICLEI – Local Governments for Sustainability, European Secretariat
Линк към официалната страница на проекта:
http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/godanubio
НОВИНИ: